Motherwell and Wishaw Swim Team

Results


Listed below are the latest competition results. To see full result listings for each category please use the links in the menu on the left.

Club Championships Heats, 13th Oct 16

Club Championships Heats, 13th Oct 16
Results, Event, By Name              PBs indicated by either minus before time or a dash (first timed swim)

Club Championships IM & 400 Gala, 6th Oct 16

Club Championships IM & 400 Gala, 6th Oct 16
Results, Event,  By Name              PBs indicated by either minus before time or a dash (first timed swim)

Club Championships Development Gala, 2nd Oct 16

Club Championships Development Gala, 2nd Oct 16
Results, Event, By Name          PBs indicated by either minus before time or a dash (first timed swim)

North Ayrshire Development Meet - 17/18th Sept 16

North Ayrshire Development Meet - 17/18th Sept 16
Results by Name             PBs indicated by either minus before time or a dash (first timed swim).
            Full Results

 

Morgan Hughes 100m fly 1st
Ewan Mitchell 100m back 2nd, 200m free 1st, 200 IM 2nd, 100m fly 1st, 200m back 1st, 100m free 3rd, 200m breast 1st
Scott MacFarlane 200m back 2nd

Robbie MacFarlane 200m back SFT
Aidan Donnelly 100m back 2nd, 200m free 1st, 200 IM 2nd, 200m back 2nd, 100m free 2nd, 400m free STF, 200m breast 1st
Amy Gray 200m free 3rd, 200m back 2nd
Ciaran Boyle 200m back STF, 100m free 1st
Kirsty Mitchell 200m free Swam too fast medal, 100m back 2nd, 400m free 2nd, 200m breast 2nd
Hannah Moon 400m IM STF, 200m IM 2nd, 400m free 3rd, 100m free STF, 200m free 2nd
Heather Flaherty 100m back 3rd, 200m back 2nd
Luke Doyle STF 400m IM
Amy McLaren 100m back 2nd, 200m IM 2nd
Eilidh McSherry 100m back 3rd, 200m back 1st, 100m free 3rd
Lewis Hughes 100m back 1st, 100m free 1st
David Henderson 200m free 1st
Imogen Collins 200m IM 1st, 100m breast 1st, 100m free STF, 200m breast STF
Amy Taylor 100m breast 2nd, 200m back 1st
Alison Brawley 100m breast 1st, 100m free 1st
Holly Welsh 400m free 1st, 200m IM STF
Caitlin McMahon 200m back 1st
Carla Brawley 100m free 1st
Jane MacMillan 1st 200IM, 400m Free 1st, 50m back 2nd, 100m IM 2nd,
Milly Donnachie 200m IM Swam too fast medal, 400m free 2nd, 100m free STF, 100m IM STF, 100m breast 3rd
200M Mixed Medley Relay: Ruaridh Welsh, Eve Grierson, Milly Donnachie, Jane MacMillan - 3rd
200m Mixed Freestyle Relay: Ruaridh Welsh, Eve Grierson, Milly Donnachie, Jane MacMillan - 3rd
200m Mixed Freestyle Relay: Kyle Hughes, Carla, Brawley, Lewis Hughes, Ciaran Boyle - 1st
200m Mixed Medley Relay: Luke Doyle, David Henderson, Lewis Hughes, Laura Kelly, - 1st
Eve Greirson 1st 100m back, 50m back 2nd, 100M IM 3rd, 50m Free 2nd
Jessica Watson 50m Breast 2nd
Kerr Smillie 50m breast 1st, 50m back 2nd
Ruaridh Welsh 100m back 2nd, 100m free 2nd
Joseph Brawley 50m breast 2nd
Kyle Hughes 100m Fly STF
Erin Hughes 200m back STF, 200m breast STF

Coaches - Gold star

West District Sprint & Relay Championships - 27/28th August 16

West District Sprint & Relay Championships - 27/28th August 16
Results by Name        PBs indicated by either minus before time or a dash (first timed swim).
Full Results